Tığ işi Battaniye

Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Doğumgünü: 09 Şub 1974

Tığ işi Battaniye

Mesajgönderen Sercansenay » 06 Mar 2010 16:42

Resim
Resim

Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Doğumgünü: 09 Şub 1974

Re: Tığ işi Battaniye

Mesajgönderen Sercansenay » 06 Mar 2010 17:22

hemen tarifini veriyorum. başt asöylemek isterim ki bu model sarah london'a aittir. blogunda harika modeller var, mutlaka ziyaret edin.

tavsiyem nao rekor veya dengi bir ip kullanmanız, yünün üzerinde uygun tığ nosu yazar..

Resim

6 zincir çekin, birleştirin.

Resim

1. sıra: 5 zincir çekin 4 tane 2 li trabzan yapın ( tığın başına 2 defa ip dolayın ve 2 seferde çıkın) kapatmayın resimde görüldüğü gibi kalsın tığın üzerinde. 4. cüyü tamamladıktan sonra 5 ini birlikte kapatın.

Resim

Resim

5 zincir çekin 4lü grubun dibine batın(sık iğne yapın yani) sonra aynı şekilde 3 yaprak daha yapın.

Resim

2. sıra: 2 zincir çekin, yaprağın tepesine batarak 12 tane 2 li trabzana yapın. 2 zincir çekin, 2 yaprak arasına batın. tüm yaprakları bu şekilde tamamlayın.

Resim

tamamladığınızda ipi kapatın.

3. sıra: yeni bir renk alın. yeni ipi, bir önceki sıranın 4. ve 5. trabzanları arasına takın. 5 zincir çekin, trabzanların arkasından öne doğru batarak sonraki 4 trabzanın üstüne 4 tane (daha önce yaptığımız gibi) trabzan yapın. 5 zincir çekin ve bir önceki sıradaki 8. ve 9. trabzanların arasına batın. resimde görüldüğü gibi 8 tane trabzan yapın, 5 tane zincir çekin yine tepeye batın, daha önce yaptığımız gibi 4 tane trabzan yapıp aynı işlemleri tekrarlayarak sırayı tamamlayın.

Resim

ilk başa dönüceye kadar devam edip birleştirin

4. sıra: 2 zincir çekin, yine tepe noktasına 12 trabzan yapın daha önce yaptığımız gibi, 2 zincir çekin 2 grubun ortasına batın , 2 zincir çekin, yine tepeye 8 trabzan yapın, ve bu şekilde sıra sonuna kadar devam edin.

Resim
sıra bitince kapatın, ilk motif bitmiş oluyor...

temeli bu arkadaşlar, büyütmek isterseniz son 2 sırayı tekrar yapmanız gerekecek.

siz fikir vermesi için bu sayfaya bir gözatın, harika şeyler var
http://www.flickr.com/groups/795003@N25/pool/

Resim
Resim

Paylaşımcı Üye

Mesajgönderen sinef » 06 Mar 2010 20:20

offf sercan ablacığım yaaa
aklıma hep yeni yeni şeyler düşürüyosun :))))

Paylaşımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen hazalsultan » 06 Mar 2010 22:34

süpersiniz sercan hanım çoook saolun yardımınız için hemen başlıyorum ama 5 şiş ile olandada içim kaldı ondanda küçük bir bebek battaniyesi yapsam altından kalkabilirmiyim acaba diye düşünüyorum ee bunun yanında şal ve çantayada başlarsak elimde bir iki yarım işimde var 5 şişle battaniye konusunda tereddütlüyüm

Paylaşımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen hazalsultan » 06 Mar 2010 22:36

unuttum bu arada nasıl ip ile başlamak gerekiyor acaba birde o konuda yardımcı olursanız çook sevinicemm

Paylaşımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen hazalsultan » 06 Mar 2010 23:34

arkadaşlar moralim kötü bozuldu off kan ter içinde kaldım deminden beri modeli çıkardım kaçıncıya yaptım bir türlü modeldeki gibi düzgün molmadı yarın ekliyebilirsem ördüğümün resmini eklerim ekliyeb,lirsem bir bakın hevesim kırıldı niye böyle oldu anlamadım birde 5 şişle olanıdeniycem bakalım neresinde hata yapıyorum ki başka deniyen oldumu acaba?

Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen sinem » 07 Mar 2010 11:20

yapımı kolay gibi görünüyor.bundan mı diğerindenmi başalsam şaşırdım.bugün ip almaya gidicem ve ikisi içinde alıcam.

Paylaşımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen hazalsultan » 07 Mar 2010 15:08

offf ben bunu beceremedim bir türlü köşelerimi denk gelmiyor motif yuvarlak çıkıyor yapamadım yaaa.... birde 5 şişle olanı deniycem halbuki ne kolay duruyor model

Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen fates » 07 Mar 2010 15:11

hazalcım ben de şimdi bitirdim bu motifi resimledim ,sizlerle paylaşayım istedim ama gönderemiyorum bir türlü,sinir oldum,sorun çıkıyor gönderme işinde,tekrar denerim,bu arada nereyi yapamadığını yazarsan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen fates » 07 Mar 2010 15:34

sercancııım yardım neden resim yollayamıyorum yaaa,resim yükleme işi bir türlü bitmiyor ve bana vermesi gereken linki bir türlü vermiyor,çok bekleyecekmiyim o işlemi yaparken
işte ben daha önce de demiştim çok vaktim olmuyor,resim gönderme işini hafta sonlarına saklayayım diye,uğraşıyorum ama olmuyor yine de:(((((

Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen ugurulgen » 07 Mar 2010 15:50

arkadaşlar modeli çıkarsak da bazen kullandığımız iple modeldeki ip aynı olmayınca resimdekinin aynısı olmuyor yaptığımız şey. ipe dikkat etmek lazım tığ numarası falan hepsi aynı olunca da farklı mı oluyor? ben denemedim ama çok çok basit bir mantıkla harika bir model olmuş. yapanların eline sağlık. ben de heveslendim ama o kadar çok heveslendiğim şey var ki. birini feda etmem gerekiyor. maalesef bunu feda ettim ben de...

yarım battaniyem bana bakıp ağlıyor şu an... napiyim, başladım bir kere bitirmek zorundayım:))
"Haydi bakalım, şişbaşına!"

http://www.ugurluseyler.blogspot.com

"Bilmezler nasıl aradık birbirimizi, bilmezler nasıl sevdik,
İki yitik hasret, iki parça can..."

Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen fates » 07 Mar 2010 15:56

ben şuan örneği öğrenmek için elimdeki artan iplerden ördüm,model oldu bana göre,fazla kalın ip kullanmamak lazım bu örnek için,ben battaniye yapamam ama küçük küçük ekleyerek yastık olabilir,minder olabilir ya da diz battaniyesi olabilir,fazla büyütmeyi düşünmüyorum çünkü diğer battaniyeden de yapmak istiyorum..

Paylaşımcı Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen hazalsultan » 07 Mar 2010 16:04

fates yazdı:hazalcım ben de şimdi bitirdim bu motifi resimledim ,sizlerle paylaşayım istedim ama gönderemiyorum bir türlü,sinir oldum,sorun çıkıyor gönderme işinde,tekrar denerim,bu arada nereyi yapamadığını yazarsan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

canım ortayı yapıyorum 2. sıradaki o 8 li dolgu yapılcak yer var yaa sayıyorum orayı bir türlü denk getiremedim fakat benim ipim inceydi sanırım biraz birde kalın iple deniycem bakalım ip ince olunca arkadan almasıda zor oluyor iple tığ birbirine takılıyor senin ip markan ve tığ numaran kaç acaba çok heves etmiştim akşamdan beri beceremedim attım elimden şimdi sizin mesajları ojuyunca tekrar hevese geldim ip ve tığ nosuna göre 1 kere daha deniycem bakalım sanırım yani tahminim 2.sırada köşeleri tam denk getiremediğim için biraz yuvarlakımsı oldu model resim bende ekliyemedim ekleseydim göstericektim nasıl olduğunuda ama şimdi tekrar senin önereceğin ip ve tığ nosuna göre bir daha deniycem hani bende modeli beceresiye kadar evdeki iplerle deniyeyimde öreceğim ipe modeli iyice güzel örmeye başladığımda geçeyim diye düşünmüştüm iyikide evdeki iplerle denemişim ziraa model istediğim gibi olmadı çünkü.

Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen fates » 07 Mar 2010 16:30

hazalcım 2. sırada 8 dolgu değil 12 dolgu yapılıyor,bir de kalın ip ile dolguları sığdırman daha da zor olur ben evde kartounun sanırsam ipleri vardı onlarla yaptım,bebe yünüydü biraz ince yani,arkadan alması biraz zor oluyor zaten bu örnekte ama yaptıkça alışılıyor,dediğim gibi 2.sırada 12 dolguyu dene yine bana yazarsın olup olmadığını

Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen fates » 07 Mar 2010 17:09

hazal cevap gelmedi, denedin mi 12 dolguyu,ben de resim gönderemiyorum galiba problem var:((

Sonraki

Dön Battaniyeler, Patikler ve Diğerleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir